[SOLVED] Suma komórek w których jest błąd

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
krzys59
Posty: 78
Rejestracja: pt cze 19, 2009 2:59 pm

[SOLVED] Suma komórek w których jest błąd

Post autor: krzys59 »

Problem jest taki:
Mam kolumnę w której są wyliczane wartości zależne od innych wartości, obliczenia wykonywane są poprzez wyszukaj.pionowo. Przy braku wartości do obliczenia w kolumnie wynikowej jest błąd #N/D
Problem w tym, że chcę sumować wartości w tej kolumnie, ale jeśli wystąpi błąd w jakiejkolwiek komórce to wartość sumy też jest błędem #N/D, a ja bym chciał uzyskać sumę wartości prawidłowych, z pominięciem błędnych.
Mogę to ominąć tworząc funkcję jeżeli(czy.błąd ..............) i wstawiając pustą komórkę w przypadku błędu. Ale ten sposób mi bardzo komplikuje funkcje wpisywane w komórce. Spróbowałem ukrywać błąd poprzez formatowanie warunkowe, ustawiam kolor czcionki na biały i błąd jest ukryty. Ale w takim przypadku sumowanie kolumny kończy się błędem.
Czy jest jakiś sposób na proste sumowanie komórek z błędem, czy też bez dodatkowych warunków czy.błąd nie da się tego obejść? Rozwiązanie z formatowaniem warunkowym bardzo by mi ułatwiło zadanie, ale jak się nie da to trudno. Ja nie znalazłem rozwiązania.
Ostatnio zmieniony śr maja 05, 2010 8:17 pm przez krzys59, łącznie zmieniany 1 raz.
mg2
Posty: 170
Rejestracja: czw sty 28, 2010 9:20 pm

Re: Suma komórek w których jest błąd

Post autor: mg2 »

... ten sposób mi bardzo komplikuje funkcje wpisywane w komórce.
Spróbuj wydzielić z formuły to co się zmienia, to co jest stałe automatycznie powiel.
OOo3.1.1 na Ubuntu 9.04
krzys59
Posty: 78
Rejestracja: pt cze 19, 2009 2:59 pm

Re: Suma komórek w których jest błąd

Post autor: krzys59 »

Generalnie to tak to zrobiłem i działa, ale chciałem po prostu dowiedzieć się czy da się to inaczej rozwiązać.
Próbowałem jakoś dopasować funkcję suma.jeżeli ale nie widzę sposobu. Chyba jednak zostanę przy zapętlonych ifach :D
Jan_J
Posty: 4570
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Suma komórek w których jest błąd

Post autor: Jan_J »

krzys59 pisze:Próbowałem jakoś dopasować funkcję suma.jeżeli ale nie widzę sposobu
To akurat się da, ale kosztem dodatkowego obszaru w którym przechowasz wyniki sprawdzenia, czy dana komórka zawiera błąd, czy nie.

Jeżeli dopuścimy składnię wektorową (,,formuły tablicowe''), będzie można to samo zrobić w pojedynczej komórce:
=SUMA(JEŻELI(CZY.BŁĄD(A1:A5);0;A1:A5)) i zatwierdzenie przez Ctrl+Shift+Enter.
JJ
LO (24.2|7.6) ∙ Python (3.12|3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
krzys59
Posty: 78
Rejestracja: pt cze 19, 2009 2:59 pm

Re: Suma komórek w których jest błąd

Post autor: krzys59 »

Dzięki, na to nie wpadłem. To rozwiązuje problem o który pytałem.
ODPOWIEDZ