ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
djwjotek
Posty: 10
Rejestracja: czw sie 15, 2024 9:08 pm

ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: djwjotek »

Witam
jestem nowym użytkownikiem i potrzebuje pomocy
potrzebny arkusz kalkulacyjny który obliczał by klasyfikację a zawodach konnych
w załączniku przykładowy arkusz
kolumny podświetlone na żółto są danymi wprowadzanymi przez sędziów

potrzeba obliczyć miejsce danego uczestnika na podstawie sumy punktów karnych z parkuru kolumna F i punktów karnych za przekroczenie normy czasu kolumna G przewidzianej na przejazd parkuru wartość normy czasu komórka L2 wygrywa uczestnik z najmniejszą ilością punktów karnych lub w przypadku ich braku z najlepszym czasem

1 punkt karny = przekroczenie normy czasu o x [s] komórka M2

czy ktoś pomoże mi ogarnąć ten problem

przykładowy plik w załączniku
Turniej LKJ Ponidzie.ods
przykładowy plik
(10.51 KiB) Pobrany 12 razy
open office 4.1.11 windows 10 pro
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2325
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Jermor »

Nawiązując do szczegółów, przedstawiam, jak je zrozumiałem. Wygrywa zawsze jeździec bez punktów karnych a jeśli takich zawodników jest więcej ten, który uzyskał najkrótszy czas. Jeźdźcy, którzy uzyskali punkty karne, otrzymują miejsca w dalszej kolejności zależnej od ilości punktów karnych. Im ich więcej, tym dalsze miejsce. Jeśli dwóch jeźdźców otrzyma tyle samo punktów karnych, wyższą lokatę zajmuje jeździec z krótszym czasem.
Punkty karne za przekroczenie czasu są doliczane przy przekroczeniu granicy czasowej. Czyli jeśli norma czasowa to 60 sek., a 1 punkt karny dodawany jest za każde przekroczenie o 3 sek., to uzyskany czas np. 61 sek. oznacza otrzymanie 1 punktu karnego, a czas 64 sek., to 2 punkty.
Założyłem także, że zestawienie dotyczy jednych zawodów, czyli każdy zawodnik występuje w tej tabeli jeden raz. Jeśli tak jest, to pojawia się pytanie, czy norma czasowa i punkty za przekroczenie czasu muszą być wpisywane indywidualnie przy każdym zawodniku? Może mogą być wstawione, jako parametr konkursu.
W arkuszu kalkulacyjnym nie uzyskasz formuły, która wyznaczyłaby ci numer zajętego miejsca zależnego od kolejności wyników. Dlatego pozostaje metoda następująca: wprowadzić wszystkie potrzebne dane, następnie posortować je wg kryterium, tak aby ułożyły się od najlepszego wyniku do najgorszego.
Przygotowałem ci taki arkusz. Oto jego zasady.
W kolumnie G znajduje sie formuła, która wylicza punkty karne za przekroczenie czasu.
W kolumnie I znajduje się liczba określająca zajęte miejsce. Ta liczba wyświetli się właściwie dopiero po posortowaniu danych.
W kolumnie L wprowadziłem nowy wskaźnik. Nazwałem go wskaźnikiem ogólnym, bo jest to ciąg znaków, który pozwala ułożyć dane w kolejności rosnącej. Ten ciąg, to połączenie litery "Z" (tylko wtedy, gdy wiersz nie dotyczy żadnego zawodnika) i liczby punktów karnych oraz czasu. W ten sposób wiersze niewypełnione mają ten wskaźnik zaczynający się od "Z", czyli alfabetycznie są na końcu. Pozostałe są ułożone najpierw wg punktów karnych, więc od 00 do 99 (nie wiem, ile punktów karnych można uzyskać) i czasu od 000,00 do 999,99 sek. Otrzymujemy w efekcie ciąg, który po posortowaniu rosnąco zawiera zawodników od najlepszego do najgorszego.
W drugim arkuszu o nazwie "Wersja 2" załączyłem zestawienie dla wariantu, gdy norma czasowa i punkty karne za przekroczenie podawane są tylko raz.
Załączniki
djwjotek.ods
(16.9 KiB) Pobrany 14 razy
AOO 4.1.15, LO 24.2.5 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
djwjotek
Posty: 10
Rejestracja: czw sie 15, 2024 9:08 pm

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: djwjotek »

Witam
wygląda na to że wersja 2 jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby przeprowadzenia konkursu.
nieco kłopotliwe to sortowanie ale to tylko arkusz kalkulacyjny
chylę czoła za rozwiązanie tego problemu sortowaniem
i bardzo dziękuję za szybka odpowiedz i pomoc w rozwiązaniu problemu

pytanie
należy wypełnić wszystkie pola dla każdego uczestnika żeby został sklasyfikowany ???
czy jeśli nie wypełnimy któregoś to zostanie niżej sklasyfikowany po sortowaniu ??

a na deser. są jeszcze inne rodzaje konkursów np.
tak zwane konkursy z trafieniem w normę czasu
wygrywa ten uczestnik który ma najmniej punktów karnych z parkuru tj za zrzucenie przeszkody i jego czas jest najbliższy wyznaczonemu na przejechanie danego konkursu w plusie lub minusie
open office 4.1.11 windows 10 pro
djwjotek
Posty: 10
Rejestracja: czw sie 15, 2024 9:08 pm

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: djwjotek »

jest jeszcze jeden problem w tej wersji 2
kryterium zwycięstwa jest jak najmniejsza ilość punktów wszystkich karnych i jak najlepszy czas
jeśli zawodnika LP5 ma czas przejazdu 66s norma czasu 60s 1s=1pk to w sumie ma 6pk karnych a zawodnik LP1 ma czas przejazdu 45s ale 4 punkty karne za zrzutki z parkuru czyli sumarycznie ma mniej punktów od LP5 a arkusz jednak przydziela mu miejsce w kwalifikacji za LP1

w załączniku plik z tym przypadkiem
open office 4.1.11 windows 10 pro
djwjotek
Posty: 10
Rejestracja: czw sie 15, 2024 9:08 pm

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: djwjotek »

ten plik
konkurs LKJ Ponidzie Tabela OK.ods
(15.4 KiB) Pobrany 11 razy
open office 4.1.11 windows 10 pro
djwjotek
Posty: 10
Rejestracja: czw sie 15, 2024 9:08 pm

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: djwjotek »

w przypadku braku punktów karnych w tym konkursie wygrywa ten kto "ma lepszy czas" czyli ten kto pokona parkur szybciej
open office 4.1.11 windows 10 pro
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 526
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Rafkus »

Jermor pisze: ndz sie 18, 2024 5:01 pm W arkuszu kalkulacyjnym nie uzyskasz formuły, która wyznaczyłaby ci numer zajętego miejsca zależnego od kolejności wyników.
To nieprawda, jest funkcja (statystyczna) POZYCJA(), która to robi. Dla tego zagadnienia wyglądała by ona tak:

Kod: Zaznacz cały

=POZYCJA(Który_Wynik; Zakres_Sum_Karnych; Kryterum_liczenia)
gdzie:
  • Który_Wynik - dla którego zawodnika z daną ilością punktów karnych ma być określone miejsce (dla pierwszego należało by wpisać H3)
  • Zakres_Sum_Karnych - zakres z wszystkimi wynikami sumy punktów karnych (tutaj: $H$3:$H$22 - założyłem że będzie 20 zawodników, w przypadku większej ilości należy ten zakres zwiększyć)
  • Kryterum_liczenia - parametr określający której wartości zostanie przypisana pierwsza wartość. Jeżeli zostanie wpisane tutaj 0, lub zostanie ona pominięta to największy wynik z Zakres_Sum_Karnych otrzyma wartość 1. Każda inna wartość będzie zwracała 1 dla najmniejszej wartości w zakresie.
Zatem, zdobyte miejsce dla danego zawodnika będzie zwracałaby następująca funkcja:

Kod: Zaznacz cały

=POZYCJA(H3; $H$3:$H$22; 1)
Ale nie uwzględnia ona czasu przejazdu i zawodnikom z taką samą ilością punktów karnych przydzieli to samo miejsce. Dlatego do sumy punktów karnych dodałbym jeszcze wartość:

Kod: Zaznacz cały

Który_czas_zawadów / 1000
, wartość ta będzie mniejsza niż 1, więc nie namiesza w punktacji (klasyfikacji) ;-chyba, że zawodników będzie znacznie więcej :lol:
Który_czas_zawadów można obliczyć w następujący sposób:

Kod: Zaznacz cały

=POZYCJA(E3; $E$3:$E$22; 1)
UWAGA:
Funkcja POZYCJA() zwraca błąd gdy:
  • Który_Wynik - będzie wartością nie występującą w zadanym zakresie lub będzie tekstem lub komórka z tą wartością będzie pusta
  • w Zakres_Sum_Karnych będzie wartość z błędem
dlatego, aby wyeliminować błąd w Zakresie_Sum_Karnych stosuję bardziej rozbudowaną formułę

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI(CZY.LICZBA(E3); POZYCJA(E3; $E$3:$E$22; 1)/1000+F3+G3; "")
PS Mam nadzieję, że znasz różnicę między zapisami: A1 , $A$1
Załączniki
djwjotek (1).ods
(17.13 KiB) Pobrany 9 razy
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2325
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Jermor »

Oto odpowiedzi:
djwjotek pisze: pn sie 19, 2024 12:11 am należy wypełnić wszystkie pola dla każdego uczestnika żeby został sklasyfikowany ???
Aby zawodnik był prawidłowo klasyfikowany, musi wystąpić pole: czas i co najmniej jego numer startowy (w kolumnie B).
Jeśli wystąpi numer startowy, ale komórki czasu i punktów za parkur będą niewypełnione, wskaźnik ogólny takiego zawodnika będzie miał postać 00000,00, co uplasuje go na pierwszym miejscu.
djwjotek pisze: pn sie 19, 2024 12:27 am jeśli zawodnika LP5 ma czas przejazdu 66s norma czasu 60s 1s=1pk to w sumie ma 6pk karnych a zawodnik LP1 ma czas przejazdu 45s ale 4 punkty karne za zrzutki z parkuru czyli sumarycznie ma mniej punktów od LP5 a arkusz jednak przydziela mu miejsce w kwalifikacji za LP1
Tutaj odgrywa rolę Apache OpenOffice. Nie ma w nim polecenia "Dane -> Sortuj rosnąco". Ono (i przeciwstawne "Sortuj malejąco") występują w LibreOffice jako oddzielna pozycja w menu "Dane". W Apache OpenOffice jest tylko "Dane -> Sortuj...".
Przy pierwszym użyciu sortowania należy zaznaczyć opcję, że obszar danych zawiera nagłówki kolumn. To jest do zaznaczenia w tym oknie doalogowym:
obraz_2024-08-19_105626413.png
obraz_2024-08-19_105626413.png (20.19 KiB) Przejrzano 427 razy
Dopiero wówczas sortowanie będzie przebiegało prawidłowo.
djwjotek pisze: pn sie 19, 2024 12:11 am a na deser. są jeszcze inne rodzaje konkursów np.
tak zwane konkursy z trafieniem w normę czasu
wygrywa ten uczestnik który ma najmniej punktów karnych z parkuru tj za zrzucenie przeszkody i jego czas jest najbliższy wyznaczonemu na przejechanie danego konkursu w plusie lub minusie
To także dałoby się rozwiązać. Analogiczny wskaźnik ogólny, który określałby kolejność, miałby postać: liczba punktów karnych połączona z różnicą czasową, czyli coś w rodzaju =TEKST(punkty_karne;"00")&TEKST(MODUŁ.LICZBY(Norma_czasu-czas);"000,00")
W odesłanym pliku dodałem ten wskaźnik. Uwzględnia on tylko punkty karne z parkuru. Posortowanie danych wg tej kolumny pokaże kolejność zawodników. Po wywołaniu sortowania należy wybrać właściwą kolumnę sortowania.
Załączniki
djwjotek2.ods
(15.53 KiB) Pobrany 9 razy
AOO 4.1.15, LO 24.2.5 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2325
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Jermor »

Do kolegi @Rafkus. Pamiętałem, że tę funkcję już widziałem, ale nie pamiętając nazwy, nie znalazłem jej. A ona rozwiązuje problem @djwjotek
AOO 4.1.15, LO 24.2.5 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 526
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Rafkus »

djwjotek pisze: pn sie 19, 2024 12:11 am konkursy z trafieniem w normę czasu
wygrywa ten uczestnik który ma najmniej punktów karnych z parkuru tj za zrzucenie przeszkody i jego czas jest najbliższy wyznaczonemu
W takim przypadku punkty karne za czas przejazdu można obliczyć według wzoru:
Jermor pisze: pn sie 19, 2024 11:19 am MODUŁ.LICZBY(Norma_czasu-czas)
Czas jest tutaj indywidualnym czasem przejazdu danego zawodnika
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2325
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Jermor »

Wykorzystując podaną przez @Rafkus funkcje, zmodyfikowałem plik, wprowadzając nowy sposób wyznaczania wskaźników, taki aby były one zawsze liczbowe, bo tylko wówczas można wykorzystać funkcje POZYCJA().
Oczywiście teraz nie wymaga on sortowania, pokazując zajmowane miejsce.
Dodałem formatowanie warunkowe, zaznaczające komórki w kolumnie punkty za parkur i czas, jeśli wpisano w wierszu numer startowy, ale nie wpisano danych do tych komórek.
Także takie formatowanie jest przypisane komórkom norma czasu i kara za przekroczenie, jeśli będą puste.
Załączniki
djwjotek3.ods
(15.55 KiB) Pobrany 14 razy
AOO 4.1.15, LO 24.2.5 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2325
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Jermor »

Ale jeszcze uwaga do sposobu zasygnalizowanego przez @Rafkus i zastosowanego w przesłanym przeze mnie pliku. Ta funkcja zwraca położenie, ale... Jeśli wystąpi kilka pozycji na jednym miejscu, to następny numer miejsca jest powiększany o liczbę zwielokrotnionego poprzednika. Zatem gdy wystąpi dwóch zawodników na drugim miejscu, to dla kolejnego zawodnika funkcja wyznaczy liczbę 4, a nie 3, jak byśmy spodziewali się w rywalizacjach sportowych.
AOO 4.1.15, LO 24.2.5 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 526
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Rafkus »

@Jermor, jak zwykle jestem pod wrażeniem prostoty twoich formuł :bravo:
I mam taką "luźną" sugestię:
Osobiście zastosowałbym jeszcze jedno formatowanie warunkowe: gdy nie ma wpisanego miejsca startowego (kolumna B), kolor czcionki w kolumnach obliczeniowych (H4:M20) były biały lub jakaś inny mniej widoczny. A, że formatowanie to odbywa się przy pomocy stylów, to stworzonemu do tego celu stylowi włączyłbym opcję ukrycia na wydrukach.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
djwjotek
Posty: 10
Rejestracja: czw sie 15, 2024 9:08 pm

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: djwjotek »

Witam ponownie
w załączniku plik z danymi
coś te arkusze nie liczą dla wszystkich zawodników poprawnie #arg!
i skąd się wzięły te czerwone pola???
i która kolumna jest ostatecznym miejscem zajmowanym przez zawodnika Miejsce w konkursie
czy Miejsce w trafieniach wolałbym żeby ta kolumna nazywała się miejsce w konkursie
zakładamy że max liczba zawodników to 50 osób
aktualnie max liczba zawodników to 33 osoby
niektóre nazwiska się powtarzają ale każdy z tych przejazdów traktowany i oceniany będzie osobno (niektórzy mają dwie szanse ) to amatorskie zawody więc regulamin wiele wybacza :)

proszę o pomoc poprawienie zawody już w niedzielę
djwjotek3 (1) ostatni arkusz.ods
(29.54 KiB) Pobrany 12 razy
open office 4.1.11 windows 10 pro
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2325
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Jermor »

Zabierając się za prace z arkuszem, musisz jednak coś o nich poczytać.
Przekopiowałeś formuły w dół, aby zwiększyć liczbę uczestników. Ale formuły uwzględniały miejsca zawodników, odnosząc je do pierwszych 16 wierszy, więc te otworzone nowe sygnalizowały błąd.
Nie czytasz wyjaśnień, które są zamieszczone. Czerwone pola to komórki sformatowane warunkowo. Mają wyświetlać się na czerwono, jeżeli w wierszu podano numer startowy, ale nie wpisano żadnych wyników. Ma to zwrócić uwagę, na to, że nie wszystkie dane zostały wpisane. Po wprowadzeniu danych to tło zniknie.
Miejsce w konkursie jest wyznaczane. Miejsce w trafieniach, to odpowiedź na twój wpis:
djwjotek pisze: pn sie 19, 2024 12:11 am a na deser. są jeszcze inne rodzaje konkursów np.
tak zwane konkursy z trafieniem w normę czasu
Ta kolumna zawiera wyniki tego rodzaju konkursu, uwzględniając tylko punkty karne z parkuru. Jeśli twój konkurs ich nie dotyczy, możesz je ukryć, a kiedy pojawi się potrzeba rozegrania tego rodzaju konkursu, ukryć kolumny J i K a odkryć L i M.
Poprawiłem ten twój arkusz. Zwiększyłem liczbę możliwych zawodników do 50. Czyli dane można wpisywać do 54. wiersza, zostawiłem tam dla zaznaczenia granicy pogrubiona linię. Cały obszar wyników ma także przypisane formatowanie warunkowe (zgodnie z sugestią @Rafkus) polegające na tym, że jeżeli numer startowy nie jest podany, wyniki w tym obszarze są ukryte (są to same zera albo miejsca wyliczone nieprawidłowo), ukrycie polega na zapisaniu tych wartości białą czcionką na białym tle. Gdy wpisany zostanie numer startowy, pojawią się wyniki.
Pamiętaj także o sposobie wyznaczania miejsc. Jeśli kilku zawodników zajmie to samo miejsce, to otrzymują ten sam numer miejsca, ale kolejny numer nie jest kolejną liczbą! Np. gdy będą trzy miejsca pierwsze i dwa drugie, to wynikiem będzie 1, 1 i 1 dla pierwszych trzech 4 i 4 dla następnych dwóch a trzeci w kolejności otrzyma numer miejsca 6.
W załączeniu twój plik
Ostatnio zmieniony śr sie 21, 2024 11:42 am przez Rafkus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiony plik jest w następnym poście
AOO 4.1.15, LO 24.2.5 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2325
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Jermor »

Wysyłam ci jeszcze raz poprawiony plik. Dopiero teraz zobaczyłem, że utworzyłeś w nim kilka kolejnych arkuszy, dla różnych konkursów. W poprzednim pliku poprawiłem tylko arkusz 30 cm.
Zmiany:
Poprawki formuł, formatowania i rozmiaru wprowadziłem do wszystkich arkuszy za wyjątkiem "Wersja 1".
W każdym arkuszu zablokowałem pierwsze trzy wiersze, aby przy przewijaniu w dół zawsze były widoczne u góry ekranu.
Zdefiniowałem wydruki w taki sposób, aby zestawienie kolumn mieściło się na kartce A4 drukowanej w poziomie oraz aby na każdej stronie powtórzyły się nagłówki kolumn jeśli jest więcej zawodników niż mieszczących się na jednej stronie.

W podglądzie wydruku możesz sprawdzić, które strony mają być drukowane, i podczas druku wskazać je.
Załączniki
djwjotek3 (1) ostatni arkusz poprawiony 2.ods
(33 KiB) Pobrany 12 razy
AOO 4.1.15, LO 24.2.5 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2325
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Jermor »

Jeszcze jedna uwaga praktyczna. Tabele przewidują możliwość wpisania do 50 zawodników. Podczas drukowania wyników system będzie chciał wydrukować wszystkie 54 wiersze. Może to powodować drukowanie także pustych stron, zawierających tylko nagłówki zestawień. Tę niedogodność można wyeliminować następująco: po wpisaniu wszystkich zawodników do tabelki kliknąć komórkę z napisem"LP" a następnie wybrać polecenie: "Dane -> Filtr -> Filtr standardowy" i wybrać to co widać na ilustracji. Wiersze niewypełnione zostaną ukryte i nie będą drukowane.
obraz_2024-08-21_105504106.png
obraz_2024-08-21_105504106.png (39.02 KiB) Przejrzano 296 razy
Jeśli trzeba przywrócić wszystkie wiersze, należy wykonać "Dane -> Filtr -> Usuń filtr".
AOO 4.1.15, LO 24.2.5 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 526
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Rafkus »

Pozwoliłem sobie dokonać nieznacznych korekt w pliku dostarczonym przez @Jermora:
  • jeżeli nie zostanie wpisany czas zawodnika, to wskaźniki ogólne/trafienia będą miały jakąś wysoką wartość - aby w klasyfikacji końcowej otrzymały ostatnie miejsce;
  • jeżeli nie zostanie wpisany czas zawodnika, nie zostanie również wyświetlone jego miejsce w konkursie/trafieniach.
Załączniki
djwjotek3 (2) ostatni arkusz poprawiony 2.ods
(30.37 KiB) Pobrany 11 razy
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2325
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Jermor »

@Rafkus :super:
AOO 4.1.15, LO 24.2.5 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
djwjotek
Posty: 10
Rejestracja: czw sie 15, 2024 9:08 pm

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: djwjotek »

PANOWIE PEŁEN SUKCES wersja djwjotek3 (2) ostatni arkusz poprawiony 2.ods jest wersją (na ten czas) finalną

Fajnie by było gdyby w przypadku tego samego czasu i tych samych punktów karnych miejsca egzekwio np 2 a kolejne nie 4 a 3 :) ale to szczegół mało razy się tak trafi zwłaszcza ze czas będzie mierzony celownikami z fotokomórką do 0,001

I fajnie by było żeby miejsca 1 2 3 itd po wpisaniu danych czas i punkty karne sortowały się wierszami od góry
ale to już mówiliście że nie do ogarnięcia w tym programie

Jestem z Was dumny i wdzięczny Panowie dajcie adres paczkomatów to Wam po % Butelce % wyślę

ja jeszcze zmieniłem sobie nazwę i "pobarwiłem" trochę pod siebie bo tyle umiem :)

jak Bóg da to po zawodach wrzucę uzupełnione tabelki zobaczycie kto wygrał :)
open office 4.1.11 windows 10 pro
djwjotek
Posty: 10
Rejestracja: czw sie 15, 2024 9:08 pm

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: djwjotek »

plik
Załączniki
KONKURS LKJ Ponidzie 25,08,2024 OK.ods
(29.84 KiB) Pobrany 9 razy
open office 4.1.11 windows 10 pro
djwjotek
Posty: 10
Rejestracja: czw sie 15, 2024 9:08 pm

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: djwjotek »

Acha
jak będziecie mieli Panowie (zakładam po nikach że panowie) czas to pomyślcie nad konkursem z trafieniem w normę czasu opisywałem wcześniej o co chodzi
open office 4.1.11 windows 10 pro
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2325
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Jermor »

Cieszę się twoją cieszością.
Jeśli chodzi o "trafienia", to już masz to zrobione. Kolumna L zawiera wyniki takie, jakby ten konkurs dotyczył trafień. Inaczej pisząc, możesz ten sam konkurs weryfikować pod kątem czasu przejazdu i pod kątem trafień w czas.

Sortowanie należy wykonać samodzielnie po uzyskaniu wszystkich wyników. Włączenie automatycznego sortowania po każdej zmianie jest możliwe (z wykorzystaniem makra), ale powodowałoby jednocześnie ciągłą zmianę kolejności zawodników, co w konsekwencji utrudniałoby odnajdywanie pozycji do wpisania nowych wyników, osobom wypełniającym tabelkę.

No i w swoim skoroszycie usunąłeś zablokowanie na ekranie pierwszych trzech wierszy. Dla ilości zawodników mieszczących się na jednym ekranie jest OK, ale gdy błędzie ich więcej, twoje nagłówki znikną z ekranu.
AOO 4.1.15, LO 24.2.5 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2325
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Jermor »

Trochę jeszcze pomyślałem nad rozwiązaniem tych problemów. Wysyłam ci zwrotnie twój plik, który poprawiłem następująco (plik oraz wyjaśnienie znajdują się w poście poniżej):
Znalazłem sposób na podanie miejsca w rankingu bez pomijania kolejności liczbowej. Czyli w kolumnie miejsca mogą być wyniki 1,1,2,2,2,3,4,4,5 itd.
Wykorzystałem do tego cztery pomocnicze kolumny. Dwie na potrzeby konkursu normalnego i dwie na potrzeby konkursu w trafieniach. Kolumny te są ukryte (no bo są pomocnicze).
We wszystkich arkuszach konkursowych ustawiłem blokowanie na ekranie trzech pierwszych wierszy.
W tychże, wszystkie komórki z zakresów A4:G54 oraz komórki C1, G1 oraz I1 mają w swoim formatowaniu wyłączona ochronę, a same arkusze mają tę ochronę włączoną. Dzięki temu użytkownik może wpisać dane tylko do komórek niechronionych, i nie "zepsuje" niechcący formuł obliczeniowych. Ochrona jest założona bez hasła, z opcją, że dostęp jest możliwy wyłącznie do komórek niechronionych.
Jakieś wyniki testowe wpisałem, żeby sprawdzić, czy to działa. Więc potestuj jeszcze, a potem je usuń.
Wszystkie formuły są rozpisane do 54. wiersza.
Powodzenia!
Ostatnio zmieniony ndz sie 25, 2024 4:49 pm przez Jermor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Usunąłem załączony plik, jego zmodyfikowana wersja znajduje się w poście poniżej.
AOO 4.1.15, LO 24.2.5 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2325
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: Jermor »

Wracam do tematu jeszcze raz. W tym ostatnim pliku, który załączyłem w powyższym poście, ale go usunąłem, występuje jednak pewien problem, polegający na tym, że po posortowaniu danych, np. wg imienia konia, nazwiska jeźdźca albo zajętego miejsca, numery miejsc nie są wyznaczane poprawnie. Wynika to zastosowanej formuły wyznaczania miejsc w kolumnach pomocniczych. W nich pierwsza pozycja numeru miejsca ma na stałe wpisaną wartość 1, bo tam zawsze powinna być jedynka. Jednak po posortowaniu tabeli ta jedynka może znaleźć się w innym miejscu, co niweczy działanie tego algorytmu.
Dokonałem modyfikacji tej formuły i w tak poprawionym pliku, tabelki można sortować wg dowolnych kolumn, a wyniki miejsc są zawsze prawidłowo wyznaczone. Dokonałem tych zmian, bo sądzę, że będziesz chciał wykorzystać ten arkusz także do innych konkursów, a jednym z działań będzie wydrukowanie zestawienia końcowego wg miejsc albo np. wg klubów a wewnątrz klubu wg miejsc. Załączam zatem poprawiony plik, a właściwie dwa pliki, ten drugi przygotowałem do używania w Calc LibreOffice (dlatego w nazwie są litery LO).
LibreOffice jest jednak dużo lepszym pakietem biurowym. Szybciej się rozwija, a w Calcu ma więcej funkcji i opcji, które zwiększają jego możliwości.
Załączniki
KONKURS LKJ.ods
(36.09 KiB) Pobrany 9 razy
KONKURS LKJ LO.ods
(44.91 KiB) Pobrany 9 razy
AOO 4.1.15, LO 24.2.5 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
djwjotek
Posty: 10
Rejestracja: czw sie 15, 2024 9:08 pm

Re: ZAWODY KONNE w OpenOffice CALC

Post autor: djwjotek »

cześć
zawody oczywiście się odbyły
dnia 25,08,2024
arkusz troche działał troche nie działał
sędziowie postanowili podczas pierwszej części 30cm w trakcie trwania konkursu zmienić normę czasu i posypało się

drugi konkurs 50cm przeszedł już prawidłowo
ale jeszcze trzeba będzie zmodyfikować arkusz o dodatkowe kolumny typu rezygnacja i eliminacja

jutro postaram się odnaleźć arkusz z wynikami i opisać dokładniej problemy i modyfikacje
ale jest pewne że ma to przyszłość
sędziowie byli zaskoczeni
notatki papierowe są konieczne ale arkusz bardzo przyspiesza ogłaszanie wyników :)
open office 4.1.11 windows 10 pro
ODPOWIEDZ