Niska jakość wyświetlanych czcionek

Użytkowanie edytora dokumentów
Cezar
Posty: 10
Rejestracja: czw lut 19, 2015 1:16 pm

Niska jakość wyświetlanych czcionek

Post autor: Cezar »

Czy jest gdzieś taka opcja żeby literki się dokładnie wyświetlały.
Mnie coś się zmieniło i terez "kradnie" mi np. środkową kreseczkę w literze "e", albo górną w "z", nie dociąga od góry "a"
Słabo widoczne są znaki "-" minus, albo myślnik" - "
I nie chodzi tu o powiekszenie dokumentu na ekranie, tylko o tę właśnie dokładność.
Kiedyś to już znalazłem, a teraz nie mogę.
OpenOffice 4.0.1 na Windows Vista 64 bit
Jan_J
Posty: 4570
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niska jakość wyświetlanych czcionek

Post autor: Jan_J »

Przygotuj krótki dokument, załącz go tu, pokaż także zrzut ekranu z błędnym wyświetleniem.
JJ
LO (24.2|7.6) ∙ Python (3.12|3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Cezar
Posty: 10
Rejestracja: czw lut 19, 2015 1:16 pm

Re: Niska jakość wyświetlanych czcionek

Post autor: Cezar »

Witam,
W załaczniku 1 fragment tekstu Times 12 pt
W drugim załączniku zrzut części ekranu z tym tekstem (całego nie dało się wrzucić bo większy był niż 128kB)
Ekran Eizo 1200x1600 ustawiony w pionie
Powiększenie dokumentu w programie - szerokość strony
Format strony A4, marginesy typowe
Niska jakość dotyczy tylko OpenOffice, inny edytor pokazuje normalnie - czytelnie.
Zrzut ekranu dla tych samych ustawień czcionki i powiększenia w załaczniku 3.
Wydaje mi się, że jest takie ustawienie, które trzeba odznaczyć we Writerze, żeby to lepiej pokazywał czcionki, ale nie mogę nigdzie znaleźć.
Załączniki
Zrzut ekran w Wordzie.odt
(127.58 KiB) Pobrany 256 razy
Zrzut ekranu 1200x1600 (w pionie) tekst.odt
(17.27 KiB) Pobrany 226 razy
Zrzut ekranu 1200x1600 (w pionie).odt
(127.34 KiB) Pobrany 167 razy
OpenOffice 4.0.1 na Windows Vista 64 bit
Jan_J
Posty: 4570
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niska jakość wyświetlanych czcionek

Post autor: Jan_J »

Zajrzę/zajrzymy.
Btw., jak że zrzut ekranu jest zawsze grafiką rastrową o wysokiej nadmiarowości, odpowiednim dla niego formatem jest dowolny format graficzny z kompresją bezstratną. W praktyce najprościej użyć png. Opakowanie go w doc, docx, odt czy pdf jest nadmiarowe, więc niepotrzebne.
Co do meritum, różnice są widoczne. Mamy co najmniej 3 rzeczy:
1. system operacyjny z modułem hintingu (Vista, więc mało udany) -- czy pod W7, W8, Linuksem różnica też jest drastyczna?
2. font: klasyczny Times, zapewne systemowy. TTF czy OTF? Fonty jako zasoby też mają swoje wersje -- czy inne wersje fontu Times powielają ten błąd? a inne fonty?
3. sprzęt + sterowniki: pracujemy w wysokiej rozdzielczości. Efekt może zależeć także od sterownika grafiki.

Dwa załączone zrzuty (W7 Pro, ATI Radeon 4350 w rozdzielczości 1366 x 768) pokazują, że obrazy znaków są rastrowane jednakowo, chociaż występują różnice w odległościach między nimi. Rzecz jasna nie rozstrzyga to problemu, ale pokazuje, że trzeba trochę pogrzebać by zidentyfikować przyczynę.
Załączniki
libreoffice 4.1.x
libreoffice 4.1.x
word 2010
word 2010
JJ
LO (24.2|7.6) ∙ Python (3.12|3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Cezar
Posty: 10
Rejestracja: czw lut 19, 2015 1:16 pm

Re: Niska jakość wyświetlanych czcionek

Post autor: Cezar »

Widać różnicę na niekorzyść mojego OpenOffice Writera.
Pomimo nizszej rozdzielczości ekranu 1366x768 literki nie są pozbawione szczegółów tajk jak u mnie,
a w moim przykładzie po powiększeniu widoku dokumentu tekstowego do rozmiarów rzeczywistych widać braki w literkach (górne częsci liter), a w szczególności pozioma kreseczka w literze "e".
Mam wrażenie, że nie chodzi tu o kartę graf., bo w innym edytorze (Wordzie) tego nie ma.
Nigdy nie instalowałem innych fontów. Problem niskiej jakości czcionek pojawił się niedawno po kilku niebieskich ekranach Windowsa.
Musiałem cofać system do odległego punktu w czasie.
A niebieskie ekrany pojawiły się po aktualizacji:
Aktualizacja pakietu redystrybucyjnego Microsoft Visual C++ 2012 Update 4 (KB3032622) nota bene zakończona niepowodzeniem jest ta aktualizacja.
Sprawdzałem: "przyspieszenie sprzętowe" - jest odhaczone.
Może w menu Opcej-OpenWriter-Zgodność ? Tylko co mogłoby za to odpowiadać?
Może wogóle zainstalować nowszą wersję programu ?
OpenOffice 4.0.1 na Windows Vista 64 bit
Jan_J
Posty: 4570
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niska jakość wyświetlanych czcionek

Post autor: Jan_J »

Cezar pisze:Pomimo nizszej rozdzielczości ekranu 1366x768 literki nie są pozbawione szczegółów
To akurat nie dziwi.
Mam wrażenie, że nie chodzi tu o kartę graf., bo w innym edytorze (Wordzie) tego nie ma.
Może chodzić o font, sterownik karty, system i o samą aplikację.
Nigdy nie instalowałem innych fontów.
Przecież masz masę fontów w systemie (TTF i OTF), i także sporo w instalacji OpenOffice (tylko TrueType). Nawet nie trzeba zapamiętywać zmian, tylko na chwilę ustawić inny font.
Problem niskiej jakości czcionek pojawił się niedawno po kilku niebieskich ekranach Windowsa. Musiałem cofać system do odległego punktu w czasie.
Być może komponenty systemu są niespójne? z Vistą w ogóle bywają problemy. Warto zobaczyć na podobnym sprzęcie, na innym systemie. Płyta Live jakiegoś linuksa, bez instalowania?
Może w ogóle zainstalować nowszą wersję programu ?
???
“Na oko” szanse są nikłe. Ale spróbować można. Albo sprawdzić wersję portable, uruchamianą bez instalowania i bez ingerencji w software, o którym system coś “wie”.
JJ
LO (24.2|7.6) ∙ Python (3.12|3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Cezar
Posty: 10
Rejestracja: czw lut 19, 2015 1:16 pm

Re: Niska jakość wyświetlanych czcionek

Post autor: Cezar »

Nie bardzo rozumiem co masza na myśli z tymi fontami. Mnie potrzebny jest tylko Times, a tu jest tylko jedna wersja.
Jak zmienię font na Arial, to lepiej widać, bo font z natury jest "grubszy" i nie ma pocienienia.
Skąd wziąć Writer portable?
OpenOffice 4.0.1 na Windows Vista 64 bit
Cezar
Posty: 10
Rejestracja: czw lut 19, 2015 1:16 pm

Re: Niska jakość wyświetlanych czcionek

Post autor: Cezar »

Ale spróbuję jeszcze sprawdzić sterownik karty !
Może trzeba go od nowa zainstalować.
OpenOffice 4.0.1 na Windows Vista 64 bit
Jan_J
Posty: 4570
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niska jakość wyświetlanych czcionek

Post autor: Jan_J »

Cezar pisze:Mnie potrzebny jest tylko Times, a tu jest tylko jedna wersja.
Tak, ale trzeba wykluczyć awarię fontu albo współpracy z konkretnym fontem.
Skąd wziąć Writer portable?
http://www.openoffice.org/porting/index.html
http://www.libreoffice.org/download/portable-versions/
JJ
LO (24.2|7.6) ∙ Python (3.12|3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ