ciągłe odzyskiwanie dokumentu

Użytkowanie edytora dokumentów
m4tt
Posty: 25
Rejestracja: pn gru 17, 2018 6:58 pm

ciągłe odzyskiwanie dokumentu

Post autor: m4tt »

Witam

Od jakiegoś czasu pojawia mi się irytujące okienko "odzyskiwanie dokumentu LibreOffice 6.0" gdy włączam jakikolwiek dokument z Libreoffice Writer. W załączeniu przesyłam zdjęcie tego błędu. Nie wiem czemu mi się ono pojawia ale być może zaczęło mi się pojawiać jak mi nagle prądu zabrakło (wywaliło korki) i komputer się nagle wyłączył co mogło spowodować awarie programu jak był włączony (tylko przypuszczenia że to jest przyczyną). Ogólnie dokumenty mi działają tylko przy ich włączaniu muszę za każdym razem przez to okienko przechodzić i zatwierdzać kilkukrotnie (czasem mi wyłącza dokument i muszę jeszcze raz go włączyć) co jest trochę uciążliwe.
Będę wdzięczny za pomoc
Załączniki
dokument1 (3).jpg
LibreOffice Wersja: 6.1.4.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2325
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ciągłe odzyskiwanie dokumentu

Post autor: Jermor »

Tak, to właśnie awaria prądu to spowodowała.
Nie nastąpiła jednak awaria programu (bo ten po ponownym uruchomieniu działa) ale uszkodzona została struktura dokumentu w tym momencie opracowywanego. Normalnie gdy otwieramy jakiś dokument, to równolegle z nim otwierany jest jego duplikat. Otrzymuje on taką dziwna nazwę ".~lock.nazwaotwartegodokumentu.odt#". Tak naprawdę wszystko co robimy dokonywane jest w tym właśnie duplikacie. Jeśli mamy ustawiony czas automatycznego zapisywania stanu dokumentu (Narzędzia -> Opcje ->Ładuj/Zapisz -> Ogólne -> Zapisuj informacje automatycznego przywracania co ... min), to co tyle minut zapisywany jest aktualny stan dokumentu. Ten duplikat jest usuwany w momencie kończenia pracy z dokumentem. Gdy użytkownik przed zakończeniem pracy nie zapisze swojego dokumentu, pojawia się komunikat żądający potwierdzenia wyjścia bez zapisu lub zapisania dokument. Po tym na dysku pozostaje zmieniony dokument a duplikat jest usuwany. Gdy nastąpi awaria zasilania, lub inna okoliczność kiedy komputer się wyłączy, na dysku pozostaje ten właśnie duplikat. Gdy uruchamiamy program po awarii, wykrywa on, że na dysku znajduje się niedokończona edycja dokumentu i usiłuje odtworzyć ten dokument. Jeżeli jego struktura nie została uszkodzona udaje się przeprowadzić odzyskanie dokumentu i wznowić jego edycję od ostatniego zapamiętanego stanu. Gdy jednak dokument jest uszkodzony, odzyskanie go kończy się niepowodzeniem, ale dokument-duplikat nadal pozostaje na dysku. Dlatego za każdym razem pojawia się monit o możliwości odzyskania. Aby to się zakończyło zaznacz dokument w oknie odzyskiwania i wybierz przycisk "Odrzuć".
AOO 4.1.15, LO 24.2.5 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4570
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: ciągłe odzyskiwanie dokumentu

Post autor: Jan_J »

Co do diagnozy zachowania Writera -- zgoda, ale nie co do zawartości pliku .~lock.*.odt#
Ten plik tylko informuje, dość zresztą umownie, kto, kiedy i czym otworzył dokument.
Na przykład otwierając Librem 6 dokument /home/ja/asdf.odt dostaję następującą zawartość pliku /home/ja/.~lock.asdf.odt#

Kod: Zaznacz cały

jj jj,ja,myhost.home,07.05.2019 15:23,file:///home/ja/.config/libreoffice/4;
Jest to plik czysto tekstowy, nie ma w nim nic nadto.
JJ
LO (24.2|7.6) ∙ Python (3.12|3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2325
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ciągłe odzyskiwanie dokumentu

Post autor: Jermor »

Przepraszam wszystkich. Rzeczywiście pojechałem po bandzie. Nie sprawdziłem tak naprawdę nigdy co jest w pliku odt#. Założyłem tylko, że mechanizm edycji tak właśnie działa.
Jeśli mechanizm automatycznego przywracania jest włączony, odpowiednie kopie dokumentu powstają w folderze przypisanym do kopii zapasowych.
AOO 4.1.15, LO 24.2.5 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: ciągłe odzyskiwanie dokumentu

Post autor: Astur »

m4tt pisze:Witam

Od jakiegoś czasu pojawia mi się irytujące okienko "odzyskiwanie dokumentu LibreOffice 6.0" gdy włączam jakikolwiek dokument z Libreoffice Writer. W załączeniu przesyłam zdjęcie tego błędu. Nie wiem czemu mi się ono pojawia ale być może zaczęło mi się pojawiać jak mi nagle prądu zabrakło (wywaliło korki) i komputer się nagle wyłączył co mogło spowodować awarie programu jak był włączony (tylko przypuszczenia że to jest przyczyną). Ogólnie dokumenty mi działają tylko przy ich włączaniu muszę za każdym razem przez to okienko przechodzić i zatwierdzać kilkukrotnie (czasem mi wyłącza dokument i muszę jeszcze raz go włączyć) co jest trochę uciążliwe.
Będę wdzięczny za pomoc
Czy przypadkiem trzymasz wszystkie dokumenty LO w tym samym katalogu?
  1. Wyszukaj i przenieś do kosza wszelkie ukryte pliki o rozszerzeniu odt#
  2. W Narzędzia → Opcje → LibreOffice → Ścieżki → Kopie zapasowe znajdziesz miejsce, w którym twój LO zapisuje sobie kopie otwartych dokumentów – o ile wydasz takie polecenie. Jeżeli jest pusty, a zdarzają się spadki/utraty mocy, warto włączyć tę opcję. Robi się to w Narzędzia → Opcje → Ładuj/Zapisz → Ogólne → Zawsze wykonuj kopię zapasową.
    • Parametr Narzędzia → Opcje → Ładuj/Zapisz → Ogólne → Zapisuj informacje automatycznego przywracania co […] minut należy ustawić stosownie do szybkości wprowadzania tekstu. Jeżeli piszesz szybko lub informacje są ważne, lepiej skrócić ten czas.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ